Mercury F 20 E EFI
Elektrisk start
Mercury F 20 E EFI
Minni þyngd, meira tog
Ný lágnúningshönnun með einum yfirliggjandi kambás skilar meira togi. Á sama tíma hefur heildarþyngdin verið minnkuð um 4,5 kg – veruleg lækkun sem skiptir miklu máli í litlum bátum. Meiri kraftur og minni þyngd auðveldar að jafna og eykur hámarkshraða. Þetta eru hraðskreiðustu og öflugustu utanborðsmótorarnir í sínum flokki!
Auðveld og áreiðanleg ræsing
Rafræna eldsneytisinnspýtingarkerfið (EFI) í fjórgengisvélinni þarfnast ekki rafhlöðu fyrir handvirka ræsingu. EFI tryggir auðvelda ræsingu – heita eða kalda – og einstaka eldsneytisnýtingu. Kerfið er sjálfstillandi og skilar hámarksafköstum, allt eftir veðri og hæðarskilyrðum. Að auki útilokar þrýstieldsneytiskerfið mest af viðhaldi sem fylgir nútíma eldsneyti. Viðbrögð við inngjöfinni eru alltaf hröð.
Gashåndtag til begge hænder
Det nye, centralt monterede styrehåndtag er nemt at indstille horisontalt og har reversibel rotation af gashåndtaget, så det kan installeres på enten bagbords- eller styrbordssiden. Det vertikale stop nedad kan også indstilles, så du kan tilpasse styrehåndtaget til båden på den ønskede måde og indenfor rækkevidde. Styrehåndtaget låser ved 45 eller 73 grader, når man vil fiske eller sejle med påhæng. Det store koblingshåndtag er monteret fremefter på styrehåndtaget, så det er nemt at betjene. Det er muligt at justere gashåndtagets friktion gennem tryk på en knap på styrehåndtaget.
Få mere af det hele
Mere kraft, mere kontrol, mere komfort. Mercury 20 hk 4-takt påhængsmotorer er udviklet til at forbedre hvert eneste minut, du tilbringer på vandet:
• Innovativt styrehåndtag, der nemt kan indstilles til betjening med enten venstre eller højre hånd.
• Elektronisk brændstofindsprøjtning (EFI) sikrer hurtig start og hurtig reaktion af gashåndtaget.
• En ny tocylindret motorblok sikrer fremragende drejningsmoment og hurtig acceleration.
• Letvægtsdesign - gør den nem at flytte og sikrer bedre ydelse.
• Det nye motorbeslag eliminerer vibrationer af båd og styrehåndtag.
• Vedligeholdelse er nem med det drypfri olieskift.
• Klar til en lang række applikationer. Vælg elektrisk start eller med snor, styrehåndtag eller fjernbetjening – og op til tre aksellængder.
Prisen er gældende for flere modelvarianter. Se PDF prisliste for fuldt modelprogram. Priser er vist både med og uden udstyr, uden udstyr er prisen helt uden rigging og propeller.
Tæknilegar upplýsingar
| Strokkar | 2 |
| Hö | 20 |
| Gírskipting | FFB |
| Kílóvatt | 14.7 |
| Hæð skutbrettis | 381 mm |
| Rúmtak strokka | 333 |
| Ræsing | Rafknúinn |
| Stýring | Fjarstýring |
| Ábyrgð | 2 ára ábyrgð, möguleiki á 5 ára ábyrgðarprógrammi |
| Flokkur | FourStroke |
| Gerð | 4-takta |
| Þyngd | 45 kg |
| Hámarkssnúningar | 5400-6100 |
| Hleðslukerfi (Amper) | 12 |
| Gírhlutfall | 2,15:1 |
| Litur | Svartur |
| Eldsneytiskerfi | Rafræn bensíninnsprautun |
| Stillingar á hallahorni | 6 handvirkar |
Efni
Hér fyrir neðan finnur þú verðlista og/eða bæklinga fyrir vöruflokkinn.
Verð
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 20 E EFI
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 20 E EFI
Elektrisk start
Vertíðarverð
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Strokkar | 2 |
| Flokkur | FourStroke |
| Hö | 20 |
| Þyngd | 45 kg |
| Hæð skutbrettis | 381 mm |
| Ræsing | Rafknúinn |
| Stýring | Fjarstýring |
| Eldsneytiskerfi | Rafræn bensíninnsprautun |
| Stillingar á hallahorni | 6 handvirkar |
Varenr: 1A21302LL
Efni
Hér fyrir neðan finnur þú verðlista og/eða bæklinga fyrir vöruflokkinn.