Mercury F 100 EXLPT EFI
Mercury F 100 EXLPT EFI
Hurtigere acceleration
Den større “CT”-gearkasse giver bedre mulighed for at løfte tungere skrog og få dem til at plane, selv ved lavere hastigheder. Med et udvekslingsforhold pa 2,38:1 kommer motoren hurtigere op i omdrejninger og udvikler derved hurtigere et højt drejningsmoment.
Heavy Duty
Den store gearkasse, kombineret med et udvekslingsforhold på 2,38:1 og Mercurys omfattende udbud af udenbordspropeller er den perfekte kombination til pontonbåde, større/tungere glasfiber- eller aluminiumsbåde til fiskeri eller lystsejlere samt heavy-duty kommerciel brug.
Selvom det er en simpel konstruktion, er brændstoføkonomien en af de bedste i sin klasse, vægten på 163 kg fås ikke lettere i klassen.
Alle modeller er kompatible med SmartCraft digital instrumentering, og leveres med SmartCraft SC1000 omdrejningstæller samt Spitfire 4-bladet aluminiums propeller.
Fra marts 2020 leveres denne motor fra fabrikken med VesselView Mobile.
Det betyder at du altid kender status på din motor, uanset om du sidder i hjemme i sofaen, eller er på vandet med venner og familie. Ydermere får du fuldt overblik over brændstoføkonomi, performance og kan naturligvis vælge at dele dine data direkte på sociale medier.
Prisen er gældende for flere modelvarianter. Se PDF prisliste for fuldt modelprogram. Priser er vist både med og uden udstyr, uden udstyr er prisen helt uden rigging og propeller.
Tæknilegar upplýsingar
| Strokkar | 4 |
| Hö | 100 |
| Gírskipting | FFB |
| Kílóvatt | 73,6 |
| Hæð skutbrettis | 635 mm |
| Rúmtak strokka | 2064 |
| Ræsing | Rafknúinn |
| Stýring | Fjarstýring |
| Ábyrgð | 2 ára ábyrgð, möguleiki á 5 ára ábyrgðarprógrammi |
| Flokkur | FourStroke |
| Gerð | 4-takta |
| Þyngd | 163 kg |
| Hámarkssnúningar | 5000-6000 |
| Hleðslukerfi (Amper) | 35 |
| Gírhlutfall | 2.07:1 |
| Litur | Svartur |
| Eldsneytiskerfi | Rafeindastýrð bensíninnsprautun |
| Stillingar á hallahorni | Vökvastilling á hallahorni |
Efni
Hér fyrir neðan finnur þú verðlista og/eða bæklinga fyrir vöruflokkinn.
Verð
Find forhandler af Mercury F 100 EXLPT EFI
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 100 EXLPT EFI
Vertíðarverð
OVERLIK
| Strokkar | 4 |
| Flokkur | FourStroke |
| Hö | 100 |
| Þyngd | 163 kg |
| Hæð skutbrettis | 635 mm |
| Ræsing | Rafknúinn |
| Stýring | Fjarstýring |
| Eldsneytiskerfi | Rafeindastýrð bensíninnsprautun |
| Stillingar á hallahorni | Vökvastilling á hallahorni |
Varenr: 1100F232F
Efni
Hér fyrir neðan finnur þú verðlista og/eða bæklinga fyrir vöruflokkinn.